Wszyscy jesteśmy Kościuszkami

Wydawnictwo „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”

Okladka_Kosciuszko

 

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość.

Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał został wydany w postaci kilkunastu nagrań w bogato ilustrowanym wydawnictwie muzycznym.

We współpracy z historykami z Komitetu Kopca Kościuszki powstała multimedialna płyta DVD, na której znajdą się ciekawostki, filmy i prezentacje o Kościuszce, jak również nuty oraz teksty utworów zawartych na płycie CD.

Przeprowadzona przez nas kwerenda wyłoniła grupę utworów muzycznych: m.in. marsze, pieśni, pobudki wojenne i śpiewki kosynierów, które powstały w okresie insurekcji i są związane z postacią Naczelnika. Wydawnictwo było rozdawane publiczności zgromadzonej na Rynku Głównym w Krakowie podczas koncertu Lekcja Śpiewania 14 października br., jak również będzie nagrodą w konkursach organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz Kopiec Kościuszki.

W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski. Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty. Kościuszko uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość, a Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości nazwał go najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

PODZIĘKOWANIA:
Dziękujemy Komitetowi Kopca Kościuszki za pomoc i wsparcie merytoryczne, a w szczególności Panu Leszkowi Cierpiałowskiemu za zaangażowanie i Panu Mieczysławowi Rokoszowi za opiekę merytoryczną, Panu Tomaszowi Otrębskiemu za udostępnienie materiałów historycznych, Panu Michałowi Koziołowi za wsparcie nas  swoim piórem, Pani Agnieszce Kozłowskiej za inspiracje, Pani Ernestynie Skurjat-Kozeki i Fundacji Kościuszko Heritage za udostępnienie filmu pt. „Jeszcze Polska zatańczy”, Redakcji Telewizji Kino Polska za udostępnienie filmu „Kościuszko pod Racławicami” oraz Panu Tomaszowi Piwowarczykowi z Fundacji Pamięć i Tożsamość.

Serdeczne podziękowania dla Pani Ewy Korneckiej za nadzór muzyczny, dla Artystów  Loch Camelot za profesjonalizm, ekipie Radia Kraków za udostępnienie studia im. Romany Bobrowskiej. Dziękujemy też uczestnikom wspólnego nagrywania piosenek w Radiu Kraków.

 
TEATR LOCH CAMELOT W SKŁADZIE:
Katarzyna Wrońska, Sylwia Chludzińska, Joanna Wójtowicz, Kinga Nurkowska, Stanisław Rzepiela, Łukasz Kozub, Bartosz Michał Buława, Adrian Domarecki
KIEROWNICTWO MUZYCZNE:
Ewa Kornecka i Waldemar Domański
ARANŻACJA I PRODUKCJA:
Ewa Kornecka
REALIZACJA NAGRANIA:
Jerzy Zając

 

PŁYTA CD zawiera:
1. Wstęp 1’05”
2. Na Wawel* 1’50”
3. Przysięga (Na krakowskim rynku)* 2’40”
4. Pobudka Krakusów (Dalej chłopcy dalej żywo) 3’00”
5. Krakowiak 1794 (Ja krakowiak, ty krakowiak) 1’40”
6. Racławice 1’50”
7. Do broni 4’40”
8. Z krakowskiej kuźnicy 1’40”
9. Krakowiak kosynierów (Dalej chłopcy bierzma kosy) 3’00”
10. Nasz Kościuszko (Nasz Kościuszko dobry był) 4’20”
11. Hej tam w karczmie 4’00”
12. Kościuszko  (Choćby nawet słońce zgasło) 3’20”
13. Polonez pożegnalny 1’40”
14. Krakowiak Kościuszki (Bartoszu, Bartoszu) 2’40”
15. Polonez Kościuszki (Patrz Kościuszko na nas z nieba) 3’00”
16. Mazur (Chociaż bieda) 2’40”
17. Na dzień śmierci 3’00”
18. Chwała mu i cześć 2’40”
19. Mazurek Dąbrowskiego – wersja historyczna 4’20”
20. Uśmiech Tadeusza 6’30”
słowa: Elżbieta Kalinowska, Daniel Świąder,
muzyka: Elżbieta Kalinowska, Daniel Świąder, Marcin Koszołko, produkcja: Marcin Koszołko
21. Kosciuszko’s Dream 3’23”
słowa: Anna Zamęcznik, muzyka: Zofia Kaszubska i Krzysztof Derwiński , wyk. Krzysztof Derwiński

22. Jak Tadeusz 4’18”
muzyka, wykonanie i produkcja Przemysław Trubalski, słowa zaczerpnięto z cytatów Tadeusza Kościuszki, opublikowanych w źródłach historycznych. W utworze wykorzystano fragment ścieżki dźwiękowej z filmu pt. „Kościuszko pod Racławicami” z 1938 roku.
23. Rozmowa z Naczelnikiem 3’54”
słowa, muzyka, wykonanie: Michał Skarżyński
* utwory zarejestrowane z udziałem krakowian podczas sesji w Radio Kraków
DODATKOWE MATERIAŁY MUZYCZNE
UTWORY, KTÓRYCH AUTORSTWO PRZYPISUJE SIĘ TADEUSZOWI KOŚCIUSZCE:
Polonez B-dur
Polonez C-dur
Walc G-dur
Aranżacja: kwartet smyczkowy Marlena Quartet w składzie:
Renata Borucka – skrzypce,
Michał
Chytrzyński – II skrzypce,
Dominika Hosiawa-Owczarek – altówka,
Magdalena Pluta – wiolonczela.

 

 

88x31fiszka_dof_MHP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Fotografia użyta w materiałach promocyjnych akcji pochodzi sesji nagraniowej "Droga Niepodległości" z 2008 roku.
*Fotografia użyta w materiałach promocyjnych akcji pochodzi z sesji nagraniowej „Droga Niepodległości” z 2008 roku.

 

Zrób sobie muzyczną pamiątkę –
nagraj patriotyczną płytę z Biblioteką Polskiej Piosenki

Zapraszamy 18 i 19 sierpnia do siedziby Radia Kraków o godz. 17.00.
W studiu im. Romany Bobrowskiej z udziałem śpiewających Krakowian nagramy utwory patriotyczne, które znajdą się na płycie CD pt. „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”.
Każdy wykonawca zostanie wymieniony w książeczce dołączonej do płyty!

 

NAGRYWAMY:

W 2008 roku krakowianie wzięli udział w podobnej sesji do płyty „Droga Niepodległości”. Zobacz jak to było 9 lat temu:

 

Aby usprawnić sesje nagraniowe prosimy o przesłanie rezerwacji – imienia i nazwiska – na adres e-mail: biblioteka@bibliotekapiosenki.pl

 

PONIŻEJ OSOBY, KTÓRE ZAREZERWOWAŁY NAGRANIE:

PIĄTEK SOBOTA
18.08.2017 godz.: 17.00 19.08.2017 godz.: 17.00
Maria Czerwińska Barbara Cieplak
Anna Stanek Włodarczyk Elżbieta Zakrzewska
Wanda Wołkowicz Małgorzata Gajewska
Jan Jabłoński Jola Peszko
Janina Sitaś Barbara Rzuchowska
Maria Słowiak Robert Stalmach
Zofia Kasperkowicz Renata Godawska
Jolanta Pezdek Jerzy Godawski
Barbara Cieplak Aleksandra Synowska
Elżbieta Zakrzewska Karolina Synowska
 Barbara Stygar i Maria Kalisz
Marcin Pirecki Barbara Wojdyłą
Bogusława Sajdak Czesław Klima
Janina Slota Maciej Kurek
Aleksandra Wilk Aldona Florkowska
Ewa  Czerlunczakiewicz Ewa Sagan
Przemysław  Czerlunczakiewicz Sandra Wasiak x2
Teresa  Czerska
Halina  Miłosz
Anna Brodzińska
Haliny Sędor
Jadwigi Cygan
Jagody Batko
Małgorzata Kulisiewicz
Karolina Kulisiewicz
Jola Peszko
Martyna Smoleń
Barbara Rzuchowska
Robert Stalmach
Renata Godawska
Jerzy Godawski
Aleksandra Synowska
Karolina Synowska
Maria Kalisz
Czesław Klima
Maciej Kurek

 

 


 

 

wszyscy jestesmy kosciuszkami

Wydawnictwo „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość.

Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał zostanie wydany w postaci kilkunastu nagrań w bogato ilustrowanym wydawnictwie muzycznym. W naszych planach jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców pieśni i piosenek związanych z Insurekcją Kościuszkowską.

Materiał zostanie zarejestrowany z udziałem śpiewających krakowian. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 18 i 19 sierpnia do siedziby Radia Kraków o godz. 17.00.
W studiu im. Romany Bobrowskiej nagramy utwory patriotyczne, które znajdą się na płycie CD pt. „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Wszyscy wykonawcy zostaną wymienieni w książeczce dołączonej do płyty!

Aby usprawnić sesje nagraniowe prosimy o przesłanie rezerwacji – imienia
i nazwiska – na adres e-mail: biblioteka@bibliotekapiosenki.pl

SPOT: https://www.youtube.com/watch?v=GRIInjdBwO8&feature=youtu.be

Na krążku pojawią się również utwory autorstwa Naczelnika, na tle których recytowane będą fragmenty poezji. We współpracy z historykami z Komitetu Kopca Kościuszki powstanie multimedialna płyta DVD, na której znajdą się ciekawostki, filmy i prezentacje o Kościuszce, jak również nuty oraz teksty utworów zawartych na płycie CD.

Przeprowadzona przez nas kwerenda wyłoniła grupę utworów muzycznych: m.in. marsze, pieśni, pobudki wojenne i śpiewki kosynierów, które powstały w okresie insurekcji i są związane z postacią Naczelnika. Wydawnictwo będzie rozdawane publiczności zgromadzonej na Rynku Głównym w Krakowie podczas koncertu Lekcja Śpiewania w październiku br., jak również będzie nagrodą w konkursach organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz Kopiec Kościuszki.

W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki,
u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski. Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty. Kościuszko uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość, a Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości nazwał go najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd
w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

 

 

fiszka_dof_MHP